17 december 2025
Regionale aanpak energiesysteem Noord-Veluwe krijgt nieuwe vorm

De samenwerking RES Noord-Veluwe krijgt een nieuwe aanpak voor de energietransitie op de Noord-Veluwe. Daarmee zetten de betrokken gemeenten een volgende stap naar een toekomstbestendig, betrouwbaar en samenhangend energiesysteem.
De focus van de energietransitie verschuift van alleen duurzame opwek naar het hele energiesysteem: de beschikbaarheid van energie voor wonen, werken en mobiliteit. Dit energiesysteem is een belangrijke randvoorwaarde voor ruimtelijke, economische en maatschappelijke ontwikkelingen. Vanaf 2026 werken de regio’s Kop van de Veluwe (Hattem, Oldebroek, Elburg, Nunspeet - samen met de gemeente Heerde) en EHPZ (Harderwijk, Ermelo, Putten - samen met de gemeente Zeewolde) elk aan een eigen energieperspectief met een bijbehorend uitvoeringsprogramma. Hierin wordt de samenhang uitgewerkt tussen ruimtelijke en economische ontwikkelingen en het energiesysteem. De regio’s stemmen inhoudelijk met elkaar af, zodat de onderlinge samenhang behouden blijft. Deze aanpak sluit aan bij landelijke en provinciale ontwikkelingen, zoals het nieuwe Nationaal Programma Energiesysteem en het provinciaal programma Energiesysteem van Gelderland.
Nieuwe organisatie
Per 1 januari 2026 wordt de samenwerking RES Noord-Veluwe opgeheven. Het thema energie wordt ondergebracht in de bestaande regionale samenwerkingsstructuren van KvdV en EHPZ. In beide regio’s wordt een Bestuurlijk Overleg (BO) Energie ingericht. Dit overleg vormt het centrale bestuurlijke platform voor het energiesysteem en zorgt voor de verbinding met andere regionale thema’s en kan zo slagvaardig inspelen op regionale, provinciale en nationale ontwikkelingen en opdrachten.
Richting Den Haag blijft de RES-regio Noord-Veluwe bestaan, zodat de regionale verbinding met nationale programma’s behouden blijft. Ook de samenwerking met provincie, waterschap, netbeheerders en andere belangenorganisaties blijft belangrijk, zij zijn betrokken bij de uitwerking van het energieperspectief en het uitvoeringsprogramma.